Railnet

Jaroměř 2022 - prevádzkové stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 25.05.2022 (2458 zhliadnutí)

Niekto mi ukradol 2 roky života. Nezdá sa to, ale je to tak. Aj počas lockdownu sme mali možnosti cez Homeoffice chodiť do práce, ale stretnutia boli vylúčené z našich životov. Konečne sa to podarilo a pohli sa opäť stretnúť.

Stretnutie sa konalo na začiatku Mája od 4.5. do 8.5. 2022 podľa propozícií na webe Zababov.cz usporiadané sekciou TT-Provoz.

Včelnička II.

Stanice | Peter Harmady, 08.04.2022 (1291 zhliadnutí)

Pred dvoma týždňami som sa vyskytol v blízkosti Jindřichovho Hradce, teda na rozhraní Juhočeského kraja a kraja Vysočina a po ceste som natrafil na peknú staničku Včelnička s úzkorozchodnou železnicou. Viac informácii o nej nájdete tu a navyše som zistil, že na railnete.sk o tejto peknej staničke už pred 10 rokmi uverejnil článok Vladimír Klusáček, takže tento článok som nazval Včelnička II. a obsahuje len fotogalériu toho, čo som nafotil. Môžete aj porovnať, čo sa odvtedy zmenilo. Nafotil som aj niektoré detaily, ktoré ma zaujali, lebo je to celkom pekný námet na modul vrátane „záhradky“ s haraburdím, cestného priecestia, skladov, pomerne dosť zvetranými podvalmi nákladnej koľaje, nájazdovej rampy na opravu auta alebo materiálu koľajového zvršku.

Výluka na module Lesy SSR a prestavba na vlečku Tomášovský pivovar

Moduly | Daniel Martanovič, 07.03.2022 (1558 zhliadnutí)

Je to už 11 rokov, čo som prerábal modul nákladky dreva. V týchto časoch nastala ďalšia životná etapa tohto modulu. Rozhodol som sa ho trochu krajinkársky prevytvoriť. Zmeniť 3D pohľad - aby nebol plochý, doplniť budovy a pridať ďalšiu vegetáciu. T.j. celkový zámer bol, aby pôsobil viac do hĺbky. V poradí prerábky, ide už o tretiu (3) prerábku. Preto milujem modulovku, stále sa dá niečo dopĺňať, tvoriť, meniť.

Stavba vlečkového areálu - 3. časť (Elektrina na koľajisku)

Moduly | Daniel Martanovič, 12.01.2022 (2345 zhliadnutí)

Tretí diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..

V prvých dvoch dieloch sme si ukazovali ako si vyrobiť design, t.j. čo by som rád postavil a v druhom článku som sa zameral na hrubú stavbu. V tejto tretej časti sa detailne pozrieme ako som riešil elekrické zapojenie koľajiska (silové napájanie koľají a tzv. oznamovaciu časť na ovládanie vyhýbkových výmen). 

Čtečka CV určená na zabudování do kolejiště

DCC | Zdeno Janeček, 09.11.2021 (2255 zhliadnutí)

Stavím si malé kolejiště podle vzoru Jafobe (nick na modely.biz) a chtěl jsem čtečku CV zabudovanou do kolejiště tak, aby se nemuselo nic kabelovat a přepojovat. Teda zajet s pomocí ovladače s loko na určené místo, vytáhnout ovládací pultík zpod panelu a nastavovat. A taky umožnit trošku vyšší standard obsluhy. Nechci to dělat moc drahé a složité, aby si to mohl postavit každý trosku zručnější modelář, který aspoň rozezná diodu od odporu. Není to určené pro laiky, je to přece jenom trošku složitá konstrukce.

Železničná stanica Vrbovce

Stanice | Gabriel Meszároš, 13.09.2021 (1935 zhliadnutí)


Pri svojich potulkách Slovenskom sa zvyknem pozrieť aj na železničné stanice. Väčšina ma nezaujme natoľko, aby som ju prešiel celú. Táto bola po dlhej dobe výnimkou. Železničná stanica Vrbovce na myjavských kopaniciach je malá, prihraničná, plne mechanická a vzhľadná stanička na Slovensko – Moravskej hranici. 

Boostr Vedzes, nove informace

DCC | Zdeno Janeček, 21.04.2021 (2026 zhliadnutí)

Po delší době kdy jsem vyrobil několik desítek boostrů Vedzes a tak jsem při tom udělal několik změn a úprav. Není to nic závažné, ale chybí k tomu manuál a tak chci udělat nápravu. Tím taky myslím na případné opravy a úpravy. Teda hlavně doložit hodnoty, jména, rozmístění součástek a schéma.

Stavba vlečkového areálu - 2. časť (Korpus, nohy a koľaje)

Moduly | Daniel Martanovič, 01.03.2021 (3036 zhliadnutí)

Druhý diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..

V tejto časti sa zameráme na tzv. hrubé stavebné práce, t.j. návrh jednotlivých segmentov, ich nôh a uchytenie nôh. Pozrieme sa aj na to ako jednotlivé segmety spojiť spolu tak, aby to bolo ľahko opakoveteľné a stále kvalitné. Nakoniec sa pozrieme na zameranie a pokládku koľají.

Stavba vlečkového areálu - 1. časť (Zámer)

Moduly | Daniel Martanovič, 01.02.2021 (3683 zhliadnutí)

V rokoch 2014/2015 som uviedol sériu článkov o stavbe jedného modulu, kde vzniklo posunovacie "peklo" - po anglicky "Inglenook". Postupom času dozrelo prirodzené rozšírenie tejto drobnej hračky, ktorá na stretnutiach verím pobavila posunovačov. Toto rozšírenie som chcel zobrať trochu veľkoryso, ale zase aby sa mi to zmestilo do mojej úložnej skrine a najmä do auta.

Stavba domčeku zo stavebnice trochu inak

Modelovanie | Daniel Martanovič, 15.01.2021 (2231 zhliadnutí)

Mám rád plastové stavebnice, to nebudem nijako zastierať. Mám preferovaných výrobcov a aj preferované materiály. Každý si asi našiel v tomto modelárskom obore to čo mu najviac vyhovuje. Strašne sa teším, že za tých 30 rokov od "socializmu" už nemáme len LepíM (ktoré nelepilo a model bol navyše dogrckaný) a stavebnice Vero sú modernizované.

Aj napriek tomuto všetkému pre stavbu vlečky OFZ, som sa rozhodol postaviť domčeky inak. Teda zo stavebníc, ale každý sa snažím nejako "rozpiľovať".

Bodová detekce obsazení pro Loconet

DCC | Zdeno Janeček, 30.09.2020 (2440 zhliadnutí)

Mám jiný problém s liniovou detekcí pomoci indukčních členů, kdy se to nedá použít všude a hlavně na určení směru jízdy a následné řezání kolejí na malé kousky. Taky zabudování dalších detekcí do hotového kolejiště může dělat problémy. Proto jsem se nechal inspirovat od řešeni Pater, kde popisuje tuto detekci na bázi analogu pomocí komparátorů. Ten to převzal zase od Geoffa Bunzy. Výhoda tohoto řešení spočívá v neexistenci budícího světla a využívá běžné denní světlo.

Ovladač pro kobercové ježdění – Oto-graf

DCC | Zdeno Janeček, 10.08.2020 (2914 zhliadnutí)

Mám dojem, že ještě nikdo nevymyslel ovladač pro lidi, kteří nemají prostor pro pevné kolejiště, ale mají možnost si čas od času postavit kolejiště na koberci nebo velkém stole. Teda si pohrát na 3-4 hodiny a zase to uklidit. Ne každého baví lítat nebo přelézat okolo (přes) kolejiště a tak jsem se pokusil něco a jinak vymyslet. Klasické ovladače mají možnost ovládat vyhybky, ale není vidět, kde ta vyhybka je a kam je nastavená. Prostě tomu chybí plánek kolejiště, který se dá snadno nakreslit a potom ovládat. A o to jsem se pokusil.

Centrbox a norma SV13 přes JMRI pro Loconet

DCC | Zdeno Janeček, 14.06.2020 (2257 zhliadnutí)

S jídlem roste chuť a mne zachutilo používání JMRI a normy SV13 pro programování systémových proměnných v Loconet zařízeních. Tuto normu vymysleli na fóru Loconet-Hackers a celkem se jim to podařilo. Poprvé jsem to použil na ovládání funkcí Oto-MD, je o tom článek na tomto webu. Tento článek popisuje použití normy SV13 na programování SV (systém variabless) v centrále Centrbox. Mne to naučil Petr Šídlo.

Změny v ovládání Oto s modrým displejem.

DCC | Zdeno Janeček, 29.04.2020 (2478 zhliadnutí)

Zas uplynula nějaká doba a připomínky uživatelů si vynutily dost nových věcí. Jedná se jen o ovladač Oto s modrým displejem (Oto-MD) , který je vypracovaný do slušné úrovně a je nejvíce požadovaný. Jako hlavní problém popisovaný v tomto článku je používání funkcí zvuků, které na Loconetu zvládá korektně poměrně málo ovladačů.

index | 15-28 | predchádzajúci | nasledujúci | Celkom 668 článkov