Railnet

Tvarované murivo

Koľajiská | Marian , 14. 05. 2006 (16944 zhliadnutí)

Pri stavbe krajiny na modelovom (modulovom) koľajisku občas potrebujeme murivo, alebo cestu urobiť do oblúku.

Prvou možnosťou je použitie plastikových dosiek a nahriatím je možné dosky vytvarovať. Plastikové profily sú však drahé, a dosť zle sa farbia (nechytajú na ne vodou riediteľné farby).

Druhou možnosťou je odliatie „hrboľatých“ povrchov zo sadry. Ako sadru po odliatí ohnúť je v návode uverejnenom na stránkach http://www.zababov.cz/index.php?id=486. Technológia je výborná, sadra je lacná, dobre sa farbí, ale má pre menej šikovných niektoré necnosti. Tou prvou je limitovaná schopnosť modelára vystihnúť okamih, keď je sadra práve akurát stuhnutá, aby ju bolo možné ohnúť. My sme postup skúšali na našom krúžku modelárov a prvý použiteľný pokus vyšiel až na tretí krát.


Náš prvý pokus ohnutej sadry

Druhou necnosťou je krehkosť sadry. Po zaschnutí odliatku je jeho prípadné rezanie stále rizikovou záležitosťou (odliatok sa veľmi ľahko praskne) a tak je dobré urobiť si viac odliatkov, ako skutočne potrebujeme.

Tretia možnosť je použitie iného materiálu. Takýto materiál sme objavili a sme s ním veľmi spokojní. Dá sa použiť na všetky druhy reliéfnych odliatkov, kde používame sadru, ako aj na tenké ploché reliéfne dosky, kde sme doteraz používali plastikové dosky (steny domčekov, strechy...) Čo je to za zázračný materiál? Je to na vzduchu tvrdnúca modelovacia hmota. Túto hmotu vyrába viac výrobcov, predáva sa v 250g, alebo 500g balení a stojí (podľa množstva a výrobcu) 50 – 100 Sk balíček. Hmota sa vyrába vo farbe šedo-bielej, alebo tehlovej. Je bežne zohnateľná v papiernictvach. Hmota sa dá prifarbiť vodou riediteľnými farbami pred spracovaním, alebo po zatvrdnutí.

Čo potrebujeme na výrobu:

  1. formu z ľubovolného materiálu, avšak nie krehkého, lebo hmotu budeme do formy „lisovať“ (my používame s obľubou lukoprénové formy, ak nám nevadí zrkadlovo obrátený tvar výrobku, môžeme použiť aj originál plastikovú reliéfnu dosku – strecha eternit)
  2. „lisovací“ nástroj - valček na vaľkanie cesta
  3. nôž na orezanie okrajov
  4. pracovnú dosku na prácu


náradie a materiál (originál balenia a vľavo hrudka pripravená na lisovanie)

Pracovný postup:

  1. vymiesime v rukách primerane veľkú hrudku modelovacej hmoty
  2. hrudku umiestnime na formu (forma nemá žiadne okraje)

  3. forma (reliéf kamennej cesty) z lukoprénu

  4. rozvaľkáme hrudku do formy na nami požadovanú hrúbku (čím tenší výrobok, tým skôr preschne)

  5. rozvaľkaná modelovacia hmota

  6. orežeme nepravidelné okraje podľa potreby (orezanú hmotu zapracujeme do ďalšej hrudky)

  7. Obrezanie hmoty do obdĺžnika (pozor na poškodenie formy, orezávať možno aj mimo formy na pracovnej doske)

  8. orezaný „výlisok“ vytvarujeme do požadovaného tvaru a v tomto tvare mierne zaťažíme, kým nevyschne (je dobré, aby bola záťaž porézna, tak, aby sa z výrobku mohla vypariť voda a aby tým výrobok zatvrdol)



Možnosti ohýbania


použitie výlisku eternitovej strechy

Ako každá technológia, tak aj táto má svoje nedostatky. Jednak je to potreba vyčkať 24 – 48 h, kým nami požadovaný tvar (výrobok) preschne a potom nevýhoda potreby udržať výrobok v tvare, aký potrebujeme, lebo pri schnutí sa nezaťažený samovoľne zvlní. Avšak konečné vlastnosti výrobku nám tieto nevýhody vyvažujú.

[Akt. známka: 0,03 / Počet hlasov: 33] -      + 

Pridať nový komentár

yurax 25.06.2010 13:36:13

ta jovi hmota je varianta na hmotu das, kterou jiz modelari objevili?

Reagovať

Pridať nový komentár