Railnet

Zástavka Horná Štubňa obec

Moduly | Fero Kocian, 22. 05. 2006 (19754 zhliadnutí)

Rád by som sa pripojil k Mariánovým príspevkom a tiež sa podelil s Vami o svoje skúsenosti.

Na stretnutie do Bojníc som okrem traťových modulov priniesol aj model zástavky Horná Štubňa obec pozostavajúca z dvoch častí. A práve na tomto modele, by som chcel poukázať na niektoré postupy, ktoré som použil. Veľa vecí som musel riešiť svojsky, tak aby bol model čo najreálnejší.

Pre začiatok by som začal tým, ako upravujem povrch pod trávnatý posyp.

Formovanie terénu robím ako každý, z polystyrénu a v ďalšej fáze, tak isto pokladám na lepidlom (BD20) potretý povrch namočené ústrižky z reklamných letákov.(najviac mi vyhovuje typ papiera jako má Lidl) Potom by nasledovala úprava nejakým zeleným odtieňom a nakoniec trávnatý posyp.

Ale predtým by som sa trošku pozastavil. Prvý modul som robil týmto spôsobom, ale čo mi na ňom vadilo, bol presvitajúci lesk povrchu spod trávnatého posypu aj napriek tomu, že som použil matnú farbu. Rozmýšľal som, ako to odstrániť. Hrubšou vrstvou posypu? Túto variantu som zamietol, pretože udržať hrubšiu vrstvu pohromade, tak aby neopadla, bolo zložité a taktiež posypový materiál nie je za pár korún.(Ak nehovoríme o farbených pilinách)

Jedného dňa sa mi do rúk dostali detské vlhčené utierky (napr. Tesco balenie 72ks, sú cenovo výhodné) a vtedy ma napadlo z toho urobiť povrch terénu. Prekvapila ma ich elastickosť, ako sa pekne dokázali prispôsobiť nerovnostiam povrchu.

Takže ako na to

Na vrstvu z ústrižkov nanesieme znova lepidlo a postupne poukladáme namočené a potom vyžmýkané utierky. Pre prilnutie k povrchu použijeme plochý štetec, ktorým ich vyhladíme.

Jednotlivé utierky pokladáme postupne jednu cez druhú s prekrytím cca 1cm.Nerovnosti, ktoré vzniknú v spojoch vôbec nenarušia konečný efekt. Po preschnutí je možné celý povrch znovu pretrieť so zriedeným lepidlom. (BD20)

Zo skúsenosti neodporúčam robiť vrstvu z utierok priamo na povrch polystyrénu. Nedrží to dobre.

Po zaschnutí môžeme pristúpiť k naneseniu farby. Používam vodou riediteľnú akrylátovú farbu matnú, odtieň zelená-0530.

Na prekvapenie povrch urobený touto technológiou vyzerá aj bez posypu pekne a je stopercentne matný. Ďalšou výhodou je aj vysoká pevnosť povrchu.

Teraz môžeme popracovať na imitácii trávy. Samozrejme túto fázu robím až po nasypaní štrkového lôžka trate . Na tento posyp uprednostňujem zmes minimálne troch odtieňov.(napr. od výrobcov Jordan, Faller,Polak)

Pre roztrúsenie zmesy používam malú fľašu na zaváranie, kde na viečku sú otvory o priemere 5mm.

Pre spestrenie ešte urobim, kde tu fľaky vyššieho porastu napr. z purexu alebo mechovky a potom celú plochu navlhčím vodou s jemným rozprašovačom. Najlepšie sú z deodorantov.

Nakoniec je potreba celú plochu znovu pokropiť podobným spôsobom, ale tento krát s vodou zriedeným matným lakom v pomere 1:2. Posyp neutláčať hubkou ani ničím iným, treba ho nechať takto zaschnúť.

Cely povrch potom vyzerá, ako keby bol zhotovený z koberca. Napríklad takto:

Je to technológia, ktorú si myslím obľubili aj modelári z Bojnickeho klubu a dúfam, že urobí radosť aj ďalším.

Dodatok

Pod koľajnice si tvarujem podklad takto:

a robím to s týmto prípravkom, ktorý ide napojiť v spodnej časti na pájkovačku:

Na budúce Vás zoznámim napríklad ako som robil nástupisko a zábradlie, ktorého je tam v skutočnosti niekoľko desiatok metrov.

Súvisiace články:
Horná Štubňa obec (31.05.2006)
[Akt. známka: 0,09 / Počet hlasov: 22] -      + 

Pridať nový komentár

23.05.2006 08:05:02

mal som možnosť vidiet jak hotový, tak rozostavaný modul a aj samotnú budovu zasávky horná štubňa obec a musím autora pochváliť. pekne si to napísal. patrik kotula

Reagovať

phileo 23.05.2006 21:17:28

re: myslím,

že toto je to čo som hľadal, keďže sa u mňa stretáva niekoľko (10-tok) rokov snaha vybudovať si modelové koľajisko s absolútnou neskúsenosťou a neoverenou zručnosťou. ten postup som podľa postupu ľahko pochopil, keďže bol veľmi názorný a podrobný. teším sa na ďalšie návody a konečne sa - snáď - pustím do stavby koľajiska. veď stavebnice a vozidlá mi v škatuľkách ležia už dobrých viac než 30 rokov. vďaka za stránku.

Reagovať

malvo 31.05.2006 13:00:57

upozornenie

pozor na viditeľné reklamy pri uverejňovaní článkov, s pozdravom valach

Reagovať

fero 31.05.2006 19:30:19

je pravda, že na fotkách sú vidno obchodné názvy. nikoho z nich v príspevku nehaním a tiež nepísal som to za odmenu. ak som sa s týmto nedopatrením niekoho dotkol, tak sa ospravedlňujem. fero

Reagovať

laco 31.05.2006 20:20:39

klobúk dole

klobúk dole , dumal som ako si to zmákol no musím uznať že perfektne . to čo som si myslel to si presne opísal. mám čo doháňať

Reagovať

roman 18.11.2006 11:40:55

ubrousky

zdravím, píšete: na vrstvu z ústrižkov nanesieme znova lepidlo a postupne poukladáme namočené a potom vyžmýkané utierky. v čem namočené? nestačí jen natřít povrch, položit ubrousek a znova přetřít? roman svoboda

Reagovať

jezko 24.11.2006 13:07:16

re: ubrousky

obrusky sa musia namocit a vyzmykat kvoli tomu, aby sa z nich odstranili vsetky chemikalie, ktore pomahaju pri cisteni detskych zadkov. a tiez, aby sa odstranila dost vyrazna aroma.

Reagovať

Pridať nový komentár