Railnet

Ako si vyrobiť vlastnú kostru modulu?

Moduly | Fero Kocian, 12. 02. 2007 (19676 zhliadnutí)
Ponúkam Vám jednu z možností. Samozrejme tento návod bude hlavne pre tých, ktorí majú na to vytvorené podmienky. Určite to vyžaduje vybavenie nejakým náradím a priestor. Podľa mňa výroba je jednoduchá a možno sa nájdu odvážlivci, ktorí to skúsia aj v panelákových podmienkach. Posnažím sa popísať výrobu jedného z traťových modulov, ktoré vyrábame v našom klube KMŽ Hôrky.

Jedná sa o modul oblúkový, 30° s polomerom 1250 mm. Takže, čo to vyžaduje.

Preglejka hr. 10 x 730 x 80mm 2 ks
  hr. 10 x 570 x 80mm 2 ks
  hr. 5 x 700 x 150mm 1 ks
Latka hobľovaná 350 x 59 x 20mm 1 ks
Polystyrén hr. 20 x 700 x 150mm 1 ks
Skrutky do dreva 3 x 40 mm 8 ks
  3 x 20 mm 20 ks
  3 x 15 mm 12 ks
Hranoly 30 x 30 x 1000mm 2 ks
Skrutka M8 x 60 2 ks
Skrutka s pologuľatou hlavou M8 x 60 2 ks
Podložka M8 veľkoplošná 2 ks
Krídlová matica M8 2 ks
Typizované čelá 2 ks

Pomôcky

Šablóna - výstuhy vonkajšieho oblúka
Šablóna - výstuhy vnútorného oblúka
Šablóny pre predvŕtanie otvorov
Šablóna typizovaného čela (v prípade vlastnej výroby)

Náradie

 1. Priamočiara elektrická pílka (lupienková pílka)
 2. Malý cirkulár (pokiaľ možno s možnosťou rezania pod pravým uhlom) Prípadne ručná chvostová s priehradkou pre rezanie pravých uhlov
 3. Vŕtačka so stojanom (stojan nie je podmienka)
 4. Skrutkovač AKU
 5. Vŕtací nôž 35 mm (v prípade vlastnej výroby čela)
 6. Vrták (do dreva) 16; 1,5; 8mm
 7. Uholník
 8. Ceruzka, meter

Postup

 1. Obkresliť tvar bočných výstuh pomocou šablón na preglejky rozmerov 10 x 730 x 80mm 2ks a 10 x 570 x 80mm 2ks
 2. POZOR - pri výrobe šablóny uvažovať s hrúbkou čela!
 3. Vyrezať výstuhy priamočiarou el. pílkou (príp. aj lupienkovou- podľa možností, odpad z časti oblúkov budeme ešte využívať.)
 4. Latku rozmerov 350 x 59 x 20mm (hrúbky však max. 30 mm) narežeme na šesť odrezkov s dĺžkou 50 mm. V tejto časti treba dať dôraz na pravouhlý rez. (pravouhlý rez je možné docieliť aj ručnou pílkou - chvostovou s priehradkou, ktoré je možné zakúpiť v hociktorom obchode s náradím cena sa pohybuje od 179,- do 309,-Sk)
 5. Pomocou úzkej šablóny na predvŕtanie, urobíme otvory na nosoch bočných výstuh a v strede
 6. Dvojice bočných výstuh navzájom zoskrutkujeme pomocou odrezkov 50 x 59 x 20 mm. Rozmer 59 mm je medzera medzi jednotlivými výstuhami. (V prípade použitia čela, kde je typ násyp musíme tento odrezok znížiť o 10 mm.) Pre spojenie použijeme skrutky do dreva 3 x 20 mm. Pri tomto úkone dbáme na pravé uhly
 7. Pomocou druhej šablóny predvŕtame diery v čelách pre skrutky do dreva 3 x 40 mm.
 8. Najskôr skontrolujeme dodržanie pravých uhlov vzájomným priložením (príp. dobrúsime), a potom zoskrutkujeme čelá s pripravenými bočnými výstuhami. V klube ako bočnice využívame buď preglejku 5 mm alebo sololit 4 mm. Táto bočnica sa montuje až v čase, keď je vymodelovaný povrch terénu, ku ktorému sa prispôsobí. Ale už v tejto fáze musíme urobiť odskok od bočnej hrany čela!!!

 9. Určité body treba robiť precízne


  Odskok podľa hrúbky budúcej bočnice
 10. Z odpadu z vnútorných bočných výstuh si pripravíme držiaky pre preglejku, ktorá bude plniť funkciu výstuhy polystyrénu a v konečnej fáze koľaje. Použijeme skrutky do dreva 3 x 15 mm. Pred umiestnením preglejky hr. 5 mm vyrezanej do oblúka s polomerom 1250mm, musíme si pripraviť miesto pre jej uchytenie na vnútornej strane čela. Vyrobíme ho tiež z odpadu, ktorý vznikol pri vyrezávaní bočných výstuh. Na uchytenie použijeme skrutky do dreva 3 x 15 mm. Nakoniec z polystyrénu vyrežeme rovnaký oblúk, na ktorom môžeme tiež vyrezať pozdĺžne žľaby.


Priečna výstuha pre uchytenie nosnej preglejky


Miesto na vnútornej strane čela pre uchytenie nosnej preglejky


Uloženie polystyrénu s vyrezanými žľabmi

Teraz môžeme povedať, že kostra je hotová a pripravená na ďalšie práce. Všetky skrutkované spoje doporučujem glejiť. Miery, ktoré sú uvádzane v článku sú navrhnuté konkrétne pre tento typ modulu. Ďalej nasleduje výroba nôh. V klube zatiaľ neuvažujeme o inej výške, ako je 1 m, takže výroba je jednoduchá. Tu sme sa nechali ovplyvniť modelármi z Bratislavy a nohy z hranolov 30 x 30 x 900mm sa nám pozdávajú a sú praktické. Počítame na jeden modul 2 kusy nôh. Jemnejšie doregulovanie (40mm) výšky riešime pomocou zatĺkanej matice M8 s hĺbkou nosa 15mm a skrutky M8 x 60mm, ktorej hlavička je zaliata sadrou v uzávere z plastových fliaš.

Kostra vyrobená touto metódou s použitím materiálov, ktoré som uviedol a s čelami vyrezanými vodným lúčom s vodovzdornej preglejky nás vyšla na 655,-Sk. V cene je už zahrnuté aj zoskrutkovanie a 2 kusy nôh. Ak by sme použili čelá vlastnoručne vyrobené, ako je vidieť na obrázkoch (laťovka 18mm- momentálne testujeme jej použitie), cena sa zníži min. o 100,-Sk. K cene sme dospeli na základe vlastných skutočných nákupov. (v prípade záujmu môžem zverejniť ceny jednotlivých položiek).

Čo sa týka tohoto typu kostry zatiaľ nám vyhovuje, je ľahká (2,4kg), podľa mňa kvalitná (zopár modulov už funguje tretí rok), tvar oblúku je prirodzený (trať sa nikde nepribližuje k hrane a ani nevzďaľuje) a je za prijateľnú cenu. Takýchto kostier robíme teraz v klube 21ks.


Modul s bočnicou z preglejky


Modul s bočnicou zo sololitu


Modul po dokončení


Modul po dokončení (dve žiačky z krúžku, 14 rokov)


Aj netovárenská výroba môže byť presná

Priečne výstuhy môžu byť k k hornej časti bočných výstuh pripevnené aj zospodu. Tento prípad si ale vyžaduje vypodloženie v časti pod nosnou preglejkou. Keďže sa jedná o materiály rovnakých hrúbok môžeme znovu použiť odrezky z odpadu, ktorý vznikne vyrezávaním. Vznikne tak plocha pre jednoduchšie pokladanie polystyrénu pre formovanie terénu.

[Akt. známka: 0,05 / Počet hlasov: 21] -      + 

Pridať nový komentár

zdeno 15.02.2007 09:15:21

ahoj, no nevim, neni to zbytecne slozite ? 17 dilna skladacka ahojz

Reagovať

fero 15.02.2007 09:46:15

je na každom, kto si čo z toho zoberie.ja nikomu túto technológiu nevnucujem a mne vyhovuje.

Reagovať

martin ostruszka 22.02.2007 11:15:59

ruznorodost

ano, na modulovce je pekne i to, ze krome normovaneho cela a zapojeni elektroinstalace je vse ostatni na tvurci. proto kazdy si muze prizpusobit stavbu modulu a naslednou tvorbu trate svym schopnostem, moznostem i osobnim zkusenostem a nazorum na vec. o to lepe si potom lide muzou na setkanich vymenovat sve zkusenosti a nazory. osobne nyni pripravuji clanek ze stavby modulu ze styroduru tloustky 5cm, tedy opet neco jineho... kazdopadne at se vam kluci dari.

Reagovať

zdeno 15.02.2007 12:32:35

ahoj, nazor, tohle se mi libi a ostatni si trhnete nohou, no nevim, jestli to je to prave orechove. --- muj nazor je, ze to je prehnane moc dilu. to jsem jeste nezapocital bocnice, a hranolceky na bocnici, teda ne 17 , ale 21 dilna skladacka. pritom to nejdulezitejsi a to podepreni kolejove cesty je pres dva mosty. a upevneni kolejove desky je pres hranolcek 10 x 5 mm na desce rozhrani. to se mi zda slabe misto, tohle jsem delal na zacatku a neosvedcilo se. lepsi je cela podpera pres cely modul, pod kolejovou deskou. *** jinak se mi libi kulaty tvar, ja na oblouky pouzivam lichobeznik, ktery je mene pracny a lepe se skladuje. je to kompromis, tady nemam zadne namitky. *** jinak clovek se uci na vlastnich chybach, skoda , ze kazdy si je musi prozit sam a nepouci se na chybach tech druhych. spatnych prikladu, jako treba kamence je dost a dost. ahojz

Reagovať

fero 15.02.2007 14:42:06

re:

môžeme o tom podebatiť v sobotu na krúžku

Reagovať

Peťo 09.07.2014 20:32:25

zdravím, je to pekne spravené, ale mám jednu otázku, nikde v texte som nenašiel z akého dreva to je? lebo poznám rôzne typy preglejok a keďže sa do dreva moc nevyznám a ten korpus musí byť presný, ľahký a tvdý tak je to dôležité. mimochodom: myslím si, že sa to dá urobiť aj s menej dielov. či?
pekný deň

Reagovať

Pridať nový komentár