Railnet

Ako na odštrkovanie

Modelovanie | Peter Meszároš, 28. 04. 2011 (9620 zhliadnutí)

Máme za sebou veľkú nákupnú horúčku pomôcok na zaštrkovanie, tak predpokladám, že zaštrkovanie zvládate. Ak niekto pomôcku nevlastní, netreba zúfať, návodov je dosť. Keby náhodou niekomu taký návod chýbal, tak dodáme.

Poďme sa ale pozrieť na opačný problém. Klasický scenár, mám zaštrkovanú koľaj, niečo mi ale nesedí. Čo s tým. Najprv sa treba zbaviť štrku, tak aby som nič nepoškodil a vedel napraviť koľaj.

Základným predpokladom je, že štrk bol fixovaný disperzným lepidlom. Je jedno či išlo o zriedený Herkules, Duvilax alebo niektorý z Pattexov. Hlavné je, že je tam disperzia. 

Takto vyzerá koľaj pred. V tomto prípade som potreboval odstrániť štrk z prvých piatich pražcov. Celý postup je možné aplikovať aj na dlhšie úseky.

 

Celá finta spočíva v povolení lepidla. To sa dá docieliť s kuchynskou utierkou namočenou do teplej vody. Utierku stačí položiť na koľaj, jemne pritlačiť a nechať pôsobiť. Cca 10 minút  a potom je dobré znova utierku opätovne navlhčiť v teplej vode. Toto celé sa zopakuje spolu 3 krát.

A prečo rovno nenaliať vodu na ten štrk? Načo sa trápiť s utierkou? Dôvody sú hneď minimálne dva. Jednak teplá voda veľmi rýchlo vychladne a potvora ide aj tam kde to nechceme. V tom je výhoda utierky. Drží nám vlhkosť pekne v teple a na správnom mieste.

Štrk krásne zmäkol a dá sa s ním pohybovať. Stačí ho už len mechanicky odstrániť. Napríklad štetcom, skalpelom, drevenou paličkou. Fantázii sa medze nekladú. Celkom užitočným pomocníkom v tomto prípade je vysávač. To je asi najmenej prácny spôsob ako zmäknutý štrk dostať preč.

Zároveň sa uvoľnila aj koľaj a je možné ju dať dole, prípadne napraviť do správnej polohy.

[Akt. známka: 0,64 / Počet hlasov: 11] -      + 

Pridať nový komentár

marcel 29.04.2011 10:51:45

dobry den. vas clanok zacina vetou ...máme za sebou veľkú nákupnú horúčku pomôcok na zaštrkovanie... prosim mozte to objasnit? prosim mozte napisat clanok o tych pomockach a ako sa s nimi pracuje. ak sa vratim k obsahu clanku musim sa zan podakovat, pretoze prave som si nad tym lamal hlavu ako setrne odstrkovavat. dakujem marcel

Reagovať

peterm 29.04.2011 18:45:39

re:

nákupná horúčka pomôcok prebehla na našej mailovej konferencii. bližšie info ku konfere - http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2009120004. osobne nie som majiteľom takejto pomôcky (uprednosťňujem klasický postup), preto dúfam že sa niektorý z majiteľov s nami podelí o svoje skúsenosti:-)

Reagovať

gaborm 29.04.2011 20:08:24

re:

ahoj, išlo o zaštrkovačky od tejto firmy http://www.digitalzentrale.de/ tam "modell- modulbau" a následne príslušná modelová veľkosť. osobne jednu v tt mám, ale ešte som ju nepoužil. pokiaľ som dobre informovaný, tak bola takouto pomôckou zaštrkovaná stanica nováky v bojnickom klube. táto stanica bude k videniu teraz v bojniciach a chalani sa určite o skúsenosti podelia. gaborm

Reagovať

igi 01.05.2011 20:18:34

niečo z použitia zaštrkovačky na tt moduloch som pridal tu: http://www.vlaky.net/online/diskusia/tema.asp?page =3&kat=15&id=230303&list=1

Reagovať

zdeno 23.06.2011 08:46:19

chtel bych rozebrat kamence, myslis, ze kdyz to cele namocim, ze pujdou koleje i s prazci uvolnit ???

Reagovať

Pridať nový komentár