Railnet

Nastaviteľná nožička

Moduly | Peter Harmady, 29. 04. 2012 (6756 zhliadnutí)

Nohy na moduly sú nekonečnou témou, napríklad aj nedávno Zdeno popisoval svoju realizáciu so vstavanými nohami tu. Predmetom tohto krátkeho článku je nožička, čiže to niečo nastaviteľné dole, čo sa dotýka podlahy a zaskrutkováva sa do drevenej, plastovej alebo kovovej nohy.

 

    

Pre modulovku je potrebné nastavovať výšku v rozsahu +-5 cm, takže dĺžka skrutky by mala byť až 10 cm. Na trhu sú hotové výrobky dostupné obvykle len v malom nastavovacom rozsahu, obvykle max 5cm. Vrchnák z plastovej fľaše a v ňom upevnená skrutka vôbec nie sú originálny nápad, na takých nohách stoja už stovky modulov. Obvykle sú skrutky zalievané v sádre zmiešanej s disperziou, epoxide [http://www.modulybrno.cz/rektifikace] alebo všeobecne v nejakom lepidle. Väčšina vrchnákov má v strede hviezdičku (na obrázku oranžový vrchnák vľavo), ale v ňom vám skrutka počas vytvrdzovania bez nejakého prípravku (podobne ako na epoxidovom linku v predchádzajúcej vete) stáť sama nebude. Jednoduchšie je to s rovnými „bezhviezdičkovými“ vrchnákmi (fialový), ale tie sú zriedkavejšie.

Okrem hviezdičkovej komplikácie a toho, že pri lepenej a sadrovej realizácii treba čakať na vytvrdnutie, pri používaní a otáčaní sa môže hlava skrutky v zle zalepenom spoji uvoľniť. Moje nožičky som realizoval suchou metódou, ktorá okrem obvyklého vrchnáku a 10cm šesťhrannej skrutky M8x100 (alebo M6) potrebuje ešte zubatú podložku (vejárová podložka) a zubatú maticu (prírubová matica s ozubením, matica s ozubeným límcom, s ozubeným nákružkom). Možno by stačila len zubatá matica alebo dokonca klasická poistná matica, ale dal som radšej obe zubaté, nech to drží úplne spoľahlivo. Spolu obe zubaté stoja menej než 5-6 centov. Po navŕtaní diery do vrchnáku som na skrutku navliekol zubatú podložku, plastový vrchnák a zubatú matičku. Čiže poskladaním z tohoto...

... vzniklo toto:

Na dokonalé pritiahnutie sú potrebné dva kľúče. Prvým úžitkovým rozdielom medzi lepeným a skrutkovaným spojom je orientácia vrchnáku voči podlahe. Zatiaľ čo lepený vrchnák predstavuje pomerne hladký klzák, skrutkovaná nožička sa dotýka zeme ostrejším okrajom a trenie je tu väčšie. Niektorí modulovkári majú na nohách len skrutku so šesťhrannou alebo zápustnou hlavou,

takže plastový, pomerne ostrý okraj na bežne odolnej podlahe rozhodne nerobí problém. Druhým rozdielom je celková výška nožičky – skrutkovaná má vrátane zubatej matičky asi 2,5 cm, zatiaľ čo zalievaná asi 1,5 cm. Toto je však dôležité len pri využívaní krajných polôh výškového nastavenia.

 

[Akt. známka: 1,17 / Počet hlasov: 6] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár