Railnet

Stavba M131 z leptu

Stavba vozidiel | Miroslav Čechovič, 26. 08. 2008 (14530 zhliadnutí)

M 131Ahojte všetci priaznivci železnice! Odhodlal som sa napísať o svojich, aj keď len malých skúsenostiach s modelárčením. Mám 13 rokov a chodím na krúžok železničného modelárstva v CVČ Hlinícka v Bratislave. Modelujem v mierke 1:87 – H0.

Keď ma prestali baviť diorámy začal som uvažovať čo ďalej. Rozhodol som sa vyrobiť si prírastok do môjho vozového parku. Na lokomotívu som si netrúfal a tak som začal s niečím menším – motorákom. Vedúci na krúžku Pavúk mi poradil motorák M 131.1 od fy. KuBer.

M 131
Takto som dostal stavebnicu skrine. Od rovnakého výrobcu som si zakúpil aj pojazd. (vpravo hore) Je veľmi jednoducho spracovaný. Mosazná doštička, ku ktorej je pripevnená doštička s plošným spojom aj s rozhraním pre dekóder.Postup :

Najprv som si zospájkoval boky, ku ktorým som neskôr prispájkoval prechodový mostík a prepážky.

M 131
Opracovávanie prechodového mostíka.

M 131
Zospájkovaná skriňa ešte bez prechodového mostíka a podvozok pripravený na prispájkovanie masiek podvozku a skriniek.

Potom som sa pustil do podvozku. Kým som robil skriňu a podvozok pojazd stále bežal naprázdno, lebo po prvom posadení na koľaje pojazd nešiel dobre a poskakoval. Tak som ho nechal voľne bežať 10 hodín (5 krúžkov) na nízkych otáčkach (Prevody boli poriadne premazávané jemným olejom a po zábehu som prevody odmastil benzínom). K podvozku som prispájkoval kovové masky podvozkov a dve skrinky. Skrinky išli v pohode ale masky podvozku mi tak dobre nešli ale vedúci Pavúk mi pomohol. Pojazd a podvozok som potom k sebe prispájkoval a prilepil sekundovým lepidlom.

Po podvozku som sa pustil do spájkovania svetiel z rúrok. Rúrky som mal od fy. Artol. Boli priemerov 1.6 a 2.5 mm. Tie rúrky som potom použil aj ako výfuky, lebo tie, ktoré boli na odliatku strechy boli zle odliate. Keď som mal rúrky prispájkované pustil som sa do úpravy strechy.

M 131
Prvé pokusné jazdenie... (na čelách sú už prispájkované rúrky ako svetlá).

M 131
Svetlá zhotovené z rúrok (rúrky nie sú súčasťou stavebnice).

Úprava strechy zahrňovala: šmirgľovanie polyuretánovej strechy do roviny (odliatok strechy bol prehnutý), vyvŕtanie dierok v mieste výfukov, úprava rúrok do tvaru komínu, vlepenie výfukov a úprava svetlometu (ten som omylom zošmirgloval). Po úprave som ju prilepil k skrini M131. A zatmelil.

M 131
Opracovávanie tmelu v spoji strecha – skriňa. Na streche sú už nové výfuky. Zelené fľaky na skrini sú zbytky Galvinolu, po vybrúsení bol nanesený ešte raz.

Keď som mal hotovo pustil som sa do natierania galvinolom a nasledovné striekanie surfaveru. Po surfaceru prišlo striekanie skrine a okenných rámov (farba od fy. AGAMA).

M 131
Striekanie Surfacerom na prvý krát veľmi nevyšlo...

M 131
.....takže neostávalo nič iné, ako brúsiť a striekať znovu.

M 131
Po natrení galvinolom a nastriekaní surfacerom čaká hurvínek na nastriekanie červenou (samozrejme okrem podvozka - ten je čierny).

M 131
Detail strechy s novými výfukmi po nastiekaní surfacerom.

M 131
Striekanie.

M 131
Hurvínek po roku práce a pokusné jazdenie pre radosť....

Po striekaní som prilepil na podvozok nárazníky a spriahadlá. Stúpačky som ešte nevyrobil ale v dúfam že ich v krátkej dobe dorobím a prilepím...... Po namontovaní nárazníkov a spriahadiel som celý podvozok natrel čiernou farbou. To je zatiaľ všetko. Všetko ostatné spravím budúci školský rok a s dokončeným modelom sa určite pochválim.

Miroslav Čechovič

 

[Akt. známka: 0,04 / Počet hlasov: 28] -      + 

Pridať nový komentár

festo 26.08.2008 21:56:14

výborné

si macher.....ja som sa k stavbe vlastného modelu ešte nedostal, asi je to lenivosťou, tak si aspoň hotové modely kupujem - keď na ne tvrdo našetrím :-)

Reagovať

danom 26.08.2008 13:22:03

kiež by bolo takých mladých viac.

mirovi popriať len veľa trpezlivosti a energie. je to nádejný nový modelár. len tak ďalej. danom

Reagovať

alexander 26.08.2008 13:51:41

pekná práca, blahoželám!

Reagovať

igor kmet 26.08.2008 14:50:54

pochvala

je príjemné čítať a vidieť , že mladí ľudia majú aj iné než kontroverzné záľuby a že ich zvládajú výborne. miro len tak ďalej... a nezabudni , že skúsenosti treba odovzdať v pravý čas mladým modelárom :-).

Reagovať

martintt 07.09.2008 22:34:10

paradicka

chlape mas moju poklonu ja som si zopar leptov kupil ale bojim sa toho jak cert kriza a to som stary chumaj. si trida a hoto hurva ti ticho zavidim a prajem zaroven. tesim sa na vysledok

Reagovať

katarina 27.08.2008 11:12:56

som na teba pyšná!!! a viem , že si šikovný chlapec a nie len v modelárčení...

Reagovať

derick 27.08.2008 15:36:17

len tak dalej, dufam ze ta to casom neprestane bavit.

Reagovať

fanda :o 10.06.2010 13:53:46

re:

ako ho poznam jeho to urcite neprestane baviť

Reagovať

Pridať nový komentár