Railnet

Mestovo alebo čo so starými domčekmi

Moduly | Peter Harmady, 21. 09. 2016 (4682 zhliadnutí)

Asi ako viacerí z nás, aj ja mám zásoby Augahen/Mamos/VeroModell/… stavieb, vozidiel a iných, dnes už ťažšie uplatniteľných okukaných objektov nemeckej proveniencie. Navyše som sa dal na modulovku, takže som prišiel aj o masovejšie uplatnenie domčekov na obvyklom priestore „v strede“, tvorenom oblúkmi, tak samozrejmých na vlakodromoch. Vymyslel som si preto dvojmodul s mestskou zástavbou pozdĺž trate. Mal už síce svoju predpremiéru v Bernolákove 2013, ale vtedy to bolo ešte len (zjazdné) torzo v dobe dreveno-styrodurovej. Technicky je to jednokoľajný traťový oblúk, R3000, čelá ZNZN, skladajúci sa z dvoch segmentov s celkovým uhlom 30°.

Na jednom segmente sa nachádzajú dvoj- až štvorposchodové bytové mestské domy s obchodíkmi v prízemí a ulice sú po oboch stranách približne rovnobežné s traťou, ten je prakticky celý rovinný. Druhý segment je členitejší aj výškovo, ulica klesá v 90° oblúku a pokračuje súbežne s potokom, tečúcim kolmo na trať, takže je tu podjazd popod železničný most. Kostra druhého segmentu má preto zníženú strednú časť pre potok s cestou. Je to akože modernejšia časť mesta, nachádzajú sa tu dva paneláky, jeden dokonca v kopci.

Na presné a rýchle spojenie pripojenie oboch segmentov som využil kolíky. Keďže trať dodržiava normované umiestnenie koľaje aj na vnútorných čelách RRRR, tak je možné použiť teoreticky oba segmenty aj ako dva samostatné 15° oblúky. Pôvodný zámer bol síce využiť postaršie komponenty zo zásob, ale rýchlo som zistil, že Mestovo potrebuje veľký počet detailov, nemôže to byť len „zopár domčekov“. Takže som popozeral, čo mám na sklade a našťastie Auhagen i jeho predchodcovia vyrába (-li) aj „prierezové“ stavebnice obsahujúcich všeličo možné:

Použil som aj (asi) VERO benzínovú pumpu tvoriacu celok aj s domčekom, takže som ju aj s pôvodnou podložkou obstaval spredu len cestnou dlažbou.

Musia tu byť aj nejakí ľudkovia, použil som celkovo asi 65 postavičiek a všetci (okrem dedka cyklistu pred zastávkou) prišli z Číny.

Staršie bytové domy majú dvory so záhradkami, kde ľudia oddychujú i pracujú, tu bolo potrebné posadiť záhony, trávu, živý plot; zaobstarať náradie, lavičky a iné vhodné objekty.

Ľudkovia mimo dvorov postávajú na ulici, čakajú na autobus, zhovárajú sa, hľadia z balkónov i striech, nakupujú v obchodoch, čakajú na prechode, vojenská záchranka nakladá kandidáta na záchytku atď. Na uliciach je mestské osvetlenie, je možné ho napájať voliteľne z externého zdroja i kradnutím z koľají (podľa dodatku), niekoľko pouličných lámp naozaj svieti, iné sú atrapy. Nájdete tu hydranty i dopravné značenie a samozrejme dopravné prostriedky. Trať je oddelená od ostatného sveta viacerými druhmi plotov a múrov. Väčšina plotov je Auhagen, hoci napríklad tento betónový plot je ModelScene.

Cesty z mačacích hláv sú z DAS modelovacej hmoty, do ktorej je odtlačená sadrokartonárska brúsna sieťka. Na dvoch miestach na okraji modulu (ešte vtedy bez ochranných bočníc) sa mi cesta pri neopatrnom zaobchádzaní poškodila, tak som namiesto opravovania z toho urobil výkop na ceste. Chýba tu ale ešte dopravné značenie.

Pri zákrute bolo miesto vhodné na zelenú plochu, vďaka dvom stromom je to brezový parčík. Je v ňom pamätník letcom. Trojplošník je hračka vo vyhovujúcej veľkosti asi z Dráčika a pomník je styrodur. Keďže to lietadielko vyzerá na stíhačku Fokker Dr.I nemeckého cisárstva z 1917-18, tak to bude najskôr pamätník nemeckým letcom z 1. svetovej vojny. Ale však celé Mestovo má nemecký kontext, takže sa to vlastne hodí.

Pošta v Mestove má vlastnú vlečku, uplatnil som tu postarší BTTB vagónik. Akurát pracovníci len postávajú, jeden dokonca už ide domov a pristavený vagón nikto nevykladá.

A na záver ešte porovnanie dvoch pohľadov na Mestovo voči Bernolákovu 2013:

Paneláky ako vysoké objekty sú odnímateľné na magnetoch, inak by som už aj tak s dosť veľkým modulovým balíčkom prevážal ešte viac vzduchu. V sídliskovej časti bager, buldozér a tatrovka už dopracovali.

Čoskoro bude modul možné vidieť v Bernolákove.

[Akt. známka: 0,80 / Počet hlasov: 15] -      + 

Pridať nový komentár

Boco 22.09.2016 07:14:54

Krásne ...

Harmi je to nádherné, už sa teším na stretko :)

Reagovať

dano 26.09.2016 21:18:19

Mákol si si

Harmi, pamätám ako to bolo minule, toto je krásne. Konečne krajina-nekrajina. Mesto a domy chýbajú. Toto je krásne spestrenie. DanoM

Reagovať

Pridať nový komentár