Railnet

Úprava ovládania mechanického návestidla - III. diel

Elektronika | Boris Pecháň, 03. 01. 2017 (6330 zhliadnutí)

 Pri testovaní mechanických návestidiel a opakovačov návestí na akcií v Bernolákove sa vyskytol problém v ovplyvňovaní opakovačov elektronikou ovládania mechanických návestidiel.

 

 

 Niektoré veci si človek pri návrhu elektroniky neuvedomí a problém sa vyskytne až pri zapojení komponentov na stretnutí. Áno, mohol som si takéto testovacie zapojenie spraviť aj doma a nie rovno na stretnutí, kde je na riešenie problémov málo času, ale ako je u viacerých modelárov už zvykom, dokončovať veci tesne pred stretnutím má ten správny adrenalín a riešiť ich v kľude s dostatočným predstihom je nuda a je to trápne

Pri paralelnom spojení opakovačov a mechanických návestidiel došlo k rozsvieteniu oboch LED, nezávisle na polohe návestidla predzvesti, prípadne hlavného návestidla.

Schéma ovládania mechanického návestidla bola popísana v článku Jednoramenné návestidlo do šachty 20x20 - II. diel 

Niežiaducí zvod prúdu neaktívneho vstupu ovládania pretekal cez ochranný odpor R4/R5 a cez ochrannú diódu na vstupnom pine PB3/PB4 obvodu ATtiny na +5V napájanie obvodu.   

 Riešením je zapojiť ešte SMD diódy 1N4148W označené ako D7/D8 alebo podobné obyčajné diódy pred vstupy mikrokotroléra ATtiny.

Ako vhodné miesto na doplnenie diód som našiel pod prvým filtračným kondenzátorom. Diódy sú drobné a nezaberú veľa miesta. Prerušenie vodivých cestičiek som spravil modelárskou frézkou.

Po prispájkovaní súčiastok som zapojenie vyskúšal a ovládanie pracovalo spoľahlivo. Následne som úpravu vykonal aj na ostatných ovládniach mechanických návestidiel.

Boco

[Akt. známka: 0,67 / Počet hlasov: 9] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár