Railnet

Miznúce stavby

Stanice | Marian , 10. 04. 2007 (8214 zhliadnutí)
Železnice na Slovensku sa v súčasnosti búrlivo menia. Z pôvodne jednej spoločnosti vznikli tri a tie veľa zabehaných činností obmedzujú, alebo rušia a pomaličky sa rozbehli aj rekonštrukcie hlavných tratí – koridory.

V súvislosti so šetrením sa napríklad neposkytujú služby posielania spešninových zásielok, s modernizáciou hlavných tratí a obmedzením dopravy na lokálkach sú nepotrebný hradlári, dnešné hygienické normy odsúdili niektoré typické zariadenia na zánik a nezáujmom verejnosti (a možno aj železnice) o prepravu tovaru miznú aj kontrolné mechanizmy. O čom vlastne píšem?

Neviem ako vy, ale ja som si začal všímať postupné miznutie niektorých stavieb na železnici a toto miznutie práve súvisí so spomínanými zmenami. Totiž zrušením spešnín sa stali zbytočnými staničné sklady, na modernizovaných, alebo lokálnych tratiach nie je treba hradlárov a tým aj hradiel. S nebývalým rozvojom cestnej dopravy (a premrštenými cenami a nepružnou ponukou železnice) na staniciach netreba koľajové váhy, lebo niet čo vážiť. No a typické malé záchodíky (latríny) už dávno nespĺňali hygienické normy. Všetky tieto pre stanice donedávna typické stavby miznú. Niekde ich pozvoľna hlodá zub času, až sa jedného dňa zrútia, inde ich zo dňa na deň zbúrajú stavebné mechanizmy pri rekonštrukcii stanice, ktorá je v koridore. A tak jedinou spomienkou na tieto budovy budú onedlho iba naše fotky, alebo prípadne škice a nákresy. Preto Vás vyzývam: Foťte, kreslite a merajte, kým je čo... Ak budete mať pocit, že sa chcete so svojimi fotkami a nákresmi prostredníctvom Rainetu podeliť s ostatnými – napíšte príspevok, pridajte pár fotiek a pošlite, budeme Vám všetci vďační.


Plavecké Podhradie - WC
Plavecké Podhradie - WC

Zbojská – WC
Zbojská – WC

Plavecké Podhradie – sklad
Plavecké Podhradie – sklad

Žiar nad Hronom – sklad
Žiar nad Hronom – sklad

Šaľa – sklad najprv prenajatý, potom... už neexistuje
Šaľa – sklad najprv prenajatý, potom... už neexistuje

Zbojská – váha
Zbojská – váha

Červená Skala – váha
Červená Skala – váha

Bratislava  Filiálka - váha
Bratislava Filiálka - váha

Gbely – hradlo
Gbely – hradlo

Červená Skala – hradlo
Červená Skala – hradlo

Tisovec - hradlo
Tisovec - hradlo

Marian Pavúk Paulini

[Akt. známka: 0,17 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

jezko 10.04.2007 13:02:30

doplnenie

pri poslednych troch fotkach sa jedna o stanovistia vyhybkarov (preto maju oznacenie st.). no rychlejsie ako hradla sa rusia zavorarske stanovistia (zv.). mechanicke miestne obsluhovane zavory nahradza svetelna signalizacia.

Reagovať

rkst 29.11.2008 20:44:50

prosím o opravu

keď sa jedná o stavbu v stanici, na zhlaví a je označená ako st i, alebo st 1 tak to nie je hradlo, ale výhybkárske stanovište , alebo výhybkárske stavadlo. hradlo je na trati a má označenie hr a meno.

Reagovať

bigmac 14.10.2008 22:29:59

to snáď nie

fešáčik, odkedy je červená skala hradlom? asi sa ti pletú pojmy s dojmami, jedná sa fotku výhybkárskeho stanovišťa. ešte raz stanovišťa, nie stavadla, to je čosi iné

Reagovať

bigmace 14.10.2008 22:32:53

ježko ma predbehol

aha, už sme dvaja a ja ako obvykle na konci. tak už nič

Reagovať

Pridať nový komentár