Railnet

Jaroměř 2017 - prevádzkové stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 22.09.2017 (1814 zhliadnutí)

Toto stretnutie sa udialo v máji 2017, ale bohužiaľ, ospravedlňujem sa, rodina a business first... Tak na vláčiky tento rok veľmi neostal čas. Ale už sa to lepší. Práve som dokončil predpis nákladnej dopravy pre stretnutie v Bernolákove 2017 a mám čas aj na krátky článok zo stretnutia, ktoré usporiadal klub Zababov a členovia TT-Provoz, ktorého sme s Bocom tiež členovia. Ale poporiadku....

Ovladač Oto s LED displejem.

DCC | Zdeno Janeček, 29.08.2017 (1533 zhliadnutí)

Objednal jsem si v Číně LED displeje na Centrbox pro Loconet a omylem se mi podařilo objednat 0,32inch LED displeje místo 0,8inch. Rozdíl je dost veliký a nedá se to na nic použít, co mám k dispozici. Úplně náhodou jsem ale zkusil, zda to aspoň vývodově sedí a či se to dá použít jako něčeho náhrada. Celkem mne překvapil velmi nízký odběr tohoto 4-místného displeje a to od 0,4mA až do 2mA na segment jednotlivé číslice. Další zvyšování proudu segmenty číslic už potom nemá vliv na svítivost displeje.

Podružné hodiny na Loconet

DCC | Zdeno Janeček, 18.06.2017 (1994 zhliadnutí)

Občas se mne někdo zeptá na hodiny na zrychlený čas pro jezdění podle grafikonu. Hodinových centrál je poměrně dost, ale chybí malé hodiny do stanic řízené po Loconetu. Zkusil jsem navrhnout, něco na způsob IBIS od DPMB. Vycházím z mého článku o centrálních hodinách na tomto webu.

Stavba staničných digitálnych hodín

DCC | Boris , 12.06.2017 (2415 zhliadnutí)

Minule som sa rozhodol si do Bocova postaviť staničné digitálne hodiny. Viem, že tým skôr narodeným sa zafixovali spomienky na klasické ručičkové pri návšteve železničnej stanice, aj keď postupom času už na väčších staniciach začali prerážať zobrazovače Pragotron s preklápajúcimi sa číslami.

Modulové prevádzkové stretnutie v mierke TT - Bernolákovo 2017 - propozície

Pozvánky | Redakcia, 02.06.2017 (2284 zhliadnutí)

Pozývame všetkých priaznivcov modelovej a modulovej železnice na 5. ročník (celkovo už 7. stretnutie) prevádzkového stretnutia modulového koľajiska v mierke TT (1:120).

 Layout v8a

 Už aj GVD

Kokava 2017

Čo bolo | Peter Harmady, 01.06.2017 (1447 zhliadnutí)

Ako obvykle na konci mája, za účasti klubov z Kokavy, Košíc, Prešova, Bratislavy i Maďarska sa minulý týždeň uskutočnilo modulové prevádzkové stretnutie Kokava-Hnúšťa 2017, už druhý rok v dostatočne rozľahlej miestnej športovej hale.

Oto_28 s potenciometrem

DCC | Zdeno Janeček, 16.05.2017 (1662 zhliadnutí)

Na můj článek se mi ozvalo pár lidí, že vlastně nemám OTO_28 popsaný a nejsou informace o jeho vlastnostech, ovládání nebo stavbě.

Proto to napravím a zkusím Oto_28 popsat a vysvětlit, co všechno je nové. Něco už je popsané v předchozím článku, ale to bylo dost útržkovité.

Je zajímavé, že se začínají odmítat ovladače s enkodéry a je čím dál větší požadavek na ovladače s potenciometrem a přepínačem směru. Asi přece jenom návyky ze starých ovladačů jsou velmi zažité.

Dvojramenné návestidlo do šachty 20x20 - VI. diel

Modelovanie | Boris , 12.05.2017 (2095 zhliadnutí)

Keďže sa jednoramenné návestidlá úspešne odskúšali na stretnutiach, bolo načase vyvinúť aj dvojramennú verziu. Pre lokálkové stanice a odbočky je dvojramenné návestidlo dokonca vítané. Tu ma hneď napadla myšlienka vývoja 3 ramenného , ale to až niekedy inokedy. Je fajn, že sa začínajú tieto mechaniky na stretnutiach objavovať čoraz častejšie. Prečo nie, však sa v reáli používajú doteraz, aj keď už im pomaly zvoní umieráčik.

 

Novinky z moji dílny

DCC | Zdeno Janeček, 05.05.2017 (1334 zhliadnutí)

Stále na něčem dělám a málo o tom informuji. Píši to hlavně proto, abych dal vědět mým kamarádům, že jsem nezaspal a dál dělám nové a lepší věci. Je to taky o tom, ze některé věci se dají vylepšit a když o tom nenapíši, tak se to nikdo nemůže dovědět.

Zákupy 2017 - prevádzkové stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 23.03.2017 (2124 zhliadnutí)

Nezdá sa to, ale je to už 14 rokov, čo sa zaoberám modulmi. Prvé moje zapojenie do spoločnej hry s modulmi bolo v roku 2006 práve na stretnutí v Zákupoch. Od vtedy sa všeličo udialo a kvalita posunula ďaleko vpred.

Tento ročník Zákupského stretávania bol v poradí už trinásty (13). Nebol to ale nešťastný ročník. Pre mňa ako lokalbahn fanúšika trochu rozpačitý. Keď som uvidel 6m stanice a vlaky, ktoré sa nedajú rozposunovať, ale len s nimi jazdiť ... ale bol som na takom stretnutí. Nám lokálkáčom urobili krásnu lokálku a preto všetko dobré. Ďakujem, že som sa mohol zúčastniť.

Opakovač návestidla, predzvesť - V. diel

Modelovanie | Boris , 24.01.2017 (3238 zhliadnutí)

Ak sme už modulovku oživili návestidlami, ktoré nie sú vždy dobre viditeľné z trate, brániť tomu môže výška strojvodcu, tvar trate alebo aj namodelovaná príroda, stormčeky, kopce a pod., je vhodné mať z boku modulu umiestnený aj opakovač návestidla.  

 

 

 

Mechanická predzvesť do šachty - IV. diel

Modelovanie | Boris , 04.01.2017 (3849 zhliadnutí)

  Pri úspešnej realizácií vchodového jednoramenného návestidla som sa rozhodol pokračovať vývojom ďalšieho typu návestidla a to predzvesti. Predzvesť je žel. návestidlo postavené pred hlavným návestidlom upozorňujúce, aká návesť je na hlavnom návestidle. Toto návestidlo konštrukčne vychádza z predchádzajúceho a sú použité väčšinou tie isté komponenty pre umiestnenie do šachty 20x20mm.

 

Úprava ovládania mechanického návestidla - III. diel

Modelovanie | Boris , 03.01.2017 (2414 zhliadnutí)

 Pri testovaní mechanických návestidiel a opakovačov návestí na akcií v Bernolákove sa vyskytol problém v ovplyvňovaní opakovačov elektronikou ovládania mechanických návestidiel.

 

 

Úprava nákladného vozňa - nočná rýchlovka

Stavba vozidiel | Daniel Martanovič, 16.11.2016 (2106 zhliadnutí)

Ani neviem prečo som si kúpil od Vraťa tento vozeň, bol hrozný. Možno to bola láska na prvý pohľad, možno som v ňom videl jeho vnútornú krásu. Preto som sa včera rozhodol ho trochu chirugicky upraviť, aby bol krajší aj z vonku.

 

index | 15-28 | predchádzajúci | nasledujúci | Celkom 625 článkov