Railnet

Přestavník DCC do serva

Elektronika | Zdeno Janeček, 13.06.2018 (2072 zhliadnutí)

Poprosilo mne par lidí co chtějí přestavovat vyhybky pomocí DCC, abych vymyslel servo přestavník, který je maličký a teda použitelný na domácí kolejiště.. Udělám to jako stavební návod se všemi podklady.

Kokava/Hnúšťa 2018

Čo bolo | Peter Harmady, 06.06.2018 (1826 zhliadnutí)

V Hnúšti sa (ako obvykle) opäť koncom mája konala Kokava/Hnúšťa 2018. Organizácia stretnutia sa dožila niektorých užitočných zmien, Boco so Zoranom už vo februári preverili technický stav niektorých modulov, aby sme sa pri stavbe vyvarovali prekvapeniam a Zoran pripravil podrobný plán prác, takže každý vedel od začiatku, čo bude robiť. To všetko prispelo k rozumnému začiatku jazdenia, hoci sme mali pomerne dosť modulov bez majiteľov a občas sme sa improvizácii nevyhli.

Čtečka CV proměnných v lokodekodérech, bez kalibrace a nastavování

Elektronika | Zdeno Janeček, 31.05.2018 (1175 zhliadnutí)

Vyrobil jsem poměrně dost centrál Centrbox a dodával jsem ku nim zabudovanou čtečku CV, která vyžadovala nastavování provozních bodů na správné vyčtení hodnot z EEPROM lokodekodérů. Dost lidí si stěžuje, že asi 5% dekodérů má problémy a je dost obtížné je přečíst. Taky je dost špatné vyčíst dekodéry, které mají zapnuté nějaké funkce.

Detekce a obsluha rozhraní DCC pro dvě centrály v layoutu

Elektronika | Zdeno Janeček, 20.05.2018 (1949 zhliadnutí)

Klub Ostramo, přesněji M. Černohorský mne poprosil, či bych neudělal rozhraní pro dvě centrály na velké setkání modulové železnice, kde nestačí jedna centrála z důvodu pomalého DCC. Jsou tam dva problémy a to DCC a Loconet. Dnes budu řešit DCC rozhraní. Vycházím z materiálů publikovaných na webu FREMO, kde jsem „trošičku“ pytlačil.

Detekce obsazení pro Loconet

Elektronika | Zdeno Janeček, 21.02.2018 (1858 zhliadnutí)

Mám ve zvyku dělat věci jednoduše a tak trochu nadčasově. Není to nové, jen je to udělané trošku jinak. Tím myslím připojení do layoutu. Největší výhoda je, že se nemusí nic nastavovat pomocí jiného programu.Tento modul neumí nic jiné než detekovat a poslat správu, o změně obsazení, paketem s opcode B2.

Hodiny pro BigBen

Elektronika | Zdeno Janeček, 29.01.2018 (1549 zhliadnutí)

Zhotovil jsem pro Martina Vaňo ovladač na velké hodiny zvané BigBen. Je to trojice hodin uspořádaná do rovnoramenného trojúhelníka, aby byly vidět ze všech stran. Zvláštností těchto hodin je ovládání na 24V, které je na hranici povoleného pro hračky. Proto jsem odmítnul napájení ze zabudovaného transformátoru 230V a zvolil napájení přes USB nabíječku, která je zcela bezpečná a celkem laciná. Další zvláštnost je násobič napětí koupený v Čině, který maximálně zjednodušuje konstrukci.

Detekcia obsadenosti koľajových obvodov - dvojkolia

Elektronika | Boris Pecháň, 25.01.2018 (2562 zhliadnutí)

Ak potrebujeme detekovať vozidlo na nejakom traťovom úseku, je potrebné vybaviť tento elektronickým detektorom a samotné vozidlo ak sa nejedná o hnacie vozidlo aj nejakou potrebnou umelou záťažou.
 

 

 

Hodiny do stanice

Elektronika | Zdeno Janeček, 09.01.2018 (1831 zhliadnutí)

Jednou mi padnul pohled na Oto s displejem a napadlo mne, že tento ovladač má zabudované hodiny a má neskutečně nízkou spotřebu mezi 3- 4mA. Tak jsem zkusil vyrobit extremně jednoduché hodiny na Loconet, kde bude připojená 2 x AAA baterie a po načtení času se odpojí od Loconetu a hodiny se můžou položit kdekoliv.

Variabilný modul Hradná odbočka

Moduly | Peter Harmady, 30.11.2017 (2080 zhliadnutí)

V RailnetBA klube máme len dva odbočné moduly, stanicu Tomášov a odbočku Obora, preto si na viacnásobné vetvenie pri prevádzkových stretnutiach v Bernolákove vypomáhame hosťujúcimi stanicami (napr. Nové Mesto, Muráň, Svor). Vraťo síce tiež má odbočku, ale tá je vyhradená pre odbočenie do jeho Cementárne. Plány na moju Hradnú odbočku som začal kresliť už niekoľko rokov dozadu, ale až tento rok som sa do nej pustil a premiéru mala na tohtoročnom Bernolákove.

Digitalizácia T334.0 jednoducho a profesionálne

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 26.11.2017 (3285 zhliadnutí)

Moja flotila Rosničiek sa mi rozrástla na 3 kusy, ale stále som hľadal možnosť ako túto krásnu, ale neposlušnú mašinku zdigitalizovať tak, aby mašinka mala aj osvetlenie. Možností ako to urobiť som videl za tých desať rokov niekoľko, ale stále to bolo v rovine modelárskej, ale do samodomo sa mi nechcelo. Až som natrafil na dekóder, ktorý zhodou okolností vytvoril a vyrába (čo bolo pre mňa šokujúce) skoro kolega, lebo robí vo firme, ktorej dodávam svoje služby. 

Bernolákovo október 2017 - stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 13.11.2017 (2259 zhliadnutí)

A opäť to všetko skončilo. Opäť sme sa pekne pohrali. Áno, už 5. ročník (celkovo už 7. stretnutie) prevádzkového stretnutia modulového koľajiska v mierke TT (1:120) je za nami. Podľa mňa to bolo krátke, intenzívne, priateľské, nabilo ma to pozitívnou energiou, ale aj únavné. Opäť sa mi potvrdilo, že stretnutia nemusia byť megalomanské, aj keď mi chýbali kamaráti napr. z Hôrok, z Nitry.

UNI návestný modul

Moduly | Boris Pecháň, 30.10.2017 (2029 zhliadnutí)

Často sa na modulovom stretnutí vyskytne v layoute situácia, že treba pred vchodové návestidlo vložiť ešte predzvesť alebo  návestidlo pred stanicu. Popisovaný modul má ešte segmenty, ktorými môžeme nastavovať rôzne rozhrania, tak vlastne slúži aj ako žolík. Inšpiroval som sa s Harmiho "Univerzálnym žolíkom", ktorý uverejnil aj  článku TU

 

Centrála zrychleného času

Elektronika | Zdeno Janeček, 24.10.2017 (1273 zhliadnutí)

Požádal mne Martin Vaňo o centrálu hodin zrychleného času i pro ovladač Oto, který umožňuje zobrazit zrychlený čas a zároveň by centrála dokázala běžet spolu s centrálou Intelibox od Uhlenbrock. Navrhnul jsem mu, že zkusím objednat panely 8x8 dot matrix na zobrazení časových údajů. Tím bude displej větší a bude moci sloužit jako centrální displej pro modulové ježdění.

Jaroměř 2017 - prevádzkové stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 22.09.2017 (2645 zhliadnutí)

Toto stretnutie sa udialo v máji 2017, ale bohužiaľ, ospravedlňujem sa, rodina a business first... Tak na vláčiky tento rok veľmi neostal čas. Ale už sa to lepší. Práve som dokončil predpis nákladnej dopravy pre stretnutie v Bernolákove 2017 a mám čas aj na krátky článok zo stretnutia, ktoré usporiadal klub Zababov a členovia TT-Provoz, ktorého sme s Bocom tiež členovia. Ale poporiadku....

index | 15-28 | predchádzajúci | nasledujúci | Celkom 638 článkov