Railnet

Detekce a obsluha rozhraní DCC pro dvě centrály v layoutu

DCC | Zdeno Janeček, 20.05.2018 (1806 zhliadnutí)

Klub Ostramo, přesněji M. Černohorský mne poprosil, či bych neudělal rozhraní pro dvě centrály na velké setkání modulové železnice, kde nestačí jedna centrála z důvodu pomalého DCC. Jsou tam dva problémy a to DCC a Loconet. Dnes budu řešit DCC rozhraní. Vycházím z materiálů publikovaných na webu FREMO, kde jsem „trošičku“ pytlačil.

Detekce obsazení pro Loconet

DCC | Zdeno Janeček, 21.02.2018 (1772 zhliadnutí)

Mám ve zvyku dělat věci jednoduše a tak trochu nadčasově. Není to nové, jen je to udělané trošku jinak. Tím myslím připojení do layoutu. Největší výhoda je, že se nemusí nic nastavovat pomocí jiného programu.Tento modul neumí nic jiné než detekovat a poslat správu, o změně obsazení, paketem s opcode B2.

Hodiny pro BigBen

DCC | Zdeno Janeček, 29.01.2018 (1486 zhliadnutí)

Zhotovil jsem pro Martina Vaňo ovladač na velké hodiny zvané BigBen. Je to trojice hodin uspořádaná do rovnoramenného trojúhelníka, aby byly vidět ze všech stran. Zvláštností těchto hodin je ovládání na 24V, které je na hranici povoleného pro hračky. Proto jsem odmítnul napájení ze zabudovaného transformátoru 230V a zvolil napájení přes USB nabíječku, která je zcela bezpečná a celkem laciná. Další zvláštnost je násobič napětí koupený v Čině, který maximálně zjednodušuje konstrukci.

Detekcia obsadenosti koľajových obvodov - dvojkolia

DCC | Boris Pecháň, 25.01.2018 (2471 zhliadnutí)

Ak potrebujeme detekovať vozidlo na nejakom traťovom úseku, je potrebné vybaviť tento elektronickým detektorom a samotné vozidlo ak sa nejedná o hnacie vozidlo aj nejakou potrebnou umelou záťažou.
 

 

 

Hodiny do stanice

DCC | Zdeno Janeček, 09.01.2018 (1735 zhliadnutí)

Jednou mi padnul pohled na Oto s displejem a napadlo mne, že tento ovladač má zabudované hodiny a má neskutečně nízkou spotřebu mezi 3- 4mA. Tak jsem zkusil vyrobit extremně jednoduché hodiny na Loconet, kde bude připojená 2 x AAA baterie a po načtení času se odpojí od Loconetu a hodiny se můžou položit kdekoliv.

Variabilný modul Hradná odbočka

Moduly | Peter Harmady, 30.11.2017 (2005 zhliadnutí)

V RailnetBA klube máme len dva odbočné moduly, stanicu Tomášov a odbočku Obora, preto si na viacnásobné vetvenie pri prevádzkových stretnutiach v Bernolákove vypomáhame hosťujúcimi stanicami (napr. Nové Mesto, Muráň, Svor). Vraťo síce tiež má odbočku, ale tá je vyhradená pre odbočenie do jeho Cementárne. Plány na moju Hradnú odbočku som začal kresliť už niekoľko rokov dozadu, ale až tento rok som sa do nej pustil a premiéru mala na tohtoročnom Bernolákove.

Digitalizácia T334.0 jednoducho a profesionálne

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 26.11.2017 (3133 zhliadnutí)

Moja flotila Rosničiek sa mi rozrástla na 3 kusy, ale stále som hľadal možnosť ako túto krásnu, ale neposlušnú mašinku zdigitalizovať tak, aby mašinka mala aj osvetlenie. Možností ako to urobiť som videl za tých desať rokov niekoľko, ale stále to bolo v rovine modelárskej, ale do samodomo sa mi nechcelo. Až som natrafil na dekóder, ktorý zhodou okolností vytvoril a vyrába (čo bolo pre mňa šokujúce) skoro kolega, lebo robí vo firme, ktorej dodávam svoje služby. 

Bernolákovo október 2017 - stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 13.11.2017 (2148 zhliadnutí)

A opäť to všetko skončilo. Opäť sme sa pekne pohrali. Áno, už 5. ročník (celkovo už 7. stretnutie) prevádzkového stretnutia modulového koľajiska v mierke TT (1:120) je za nami. Podľa mňa to bolo krátke, intenzívne, priateľské, nabilo ma to pozitívnou energiou, ale aj únavné. Opäť sa mi potvrdilo, že stretnutia nemusia byť megalomanské, aj keď mi chýbali kamaráti napr. z Hôrok, z Nitry.

UNI návestný modul

Moduly | Boris Pecháň, 30.10.2017 (1876 zhliadnutí)

Často sa na modulovom stretnutí vyskytne v layoute situácia, že treba pred vchodové návestidlo vložiť ešte predzvesť alebo  návestidlo pred stanicu. Popisovaný modul má ešte segmenty, ktorými môžeme nastavovať rôzne rozhrania, tak vlastne slúži aj ako žolík. Inšpiroval som sa s Harmiho "Univerzálnym žolíkom", ktorý uverejnil aj  článku TU

 

Centrála zrychleného času

DCC | Zdeno Janeček, 24.10.2017 (1227 zhliadnutí)

Požádal mne Martin Vaňo o centrálu hodin zrychleného času i pro ovladač Oto, který umožňuje zobrazit zrychlený čas a zároveň by centrála dokázala běžet spolu s centrálou Intelibox od Uhlenbrock. Navrhnul jsem mu, že zkusím objednat panely 8x8 dot matrix na zobrazení časových údajů. Tím bude displej větší a bude moci sloužit jako centrální displej pro modulové ježdění.

Jaroměř 2017 - prevádzkové stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 22.09.2017 (2490 zhliadnutí)

Toto stretnutie sa udialo v máji 2017, ale bohužiaľ, ospravedlňujem sa, rodina a business first... Tak na vláčiky tento rok veľmi neostal čas. Ale už sa to lepší. Práve som dokončil predpis nákladnej dopravy pre stretnutie v Bernolákove 2017 a mám čas aj na krátky článok zo stretnutia, ktoré usporiadal klub Zababov a členovia TT-Provoz, ktorého sme s Bocom tiež členovia. Ale poporiadku....

Ovladač Oto s LED displejem.

DCC | Zdeno Janeček, 29.08.2017 (2139 zhliadnutí)

Objednal jsem si v Číně LED displeje na Centrbox pro Loconet a omylem se mi podařilo objednat 0,32inch LED displeje místo 0,8inch. Rozdíl je dost veliký a nedá se to na nic použít, co mám k dispozici. Úplně náhodou jsem ale zkusil, zda to aspoň vývodově sedí a či se to dá použít jako něčeho náhrada. Celkem mne překvapil velmi nízký odběr tohoto 4-místného displeje a to od 0,4mA až do 2mA na segment jednotlivé číslice. Další zvyšování proudu segmenty číslic už potom nemá vliv na svítivost displeje.

Podružné hodiny na Loconet

DCC | Zdeno Janeček, 18.06.2017 (2692 zhliadnutí)

Občas se mne někdo zeptá na hodiny na zrychlený čas pro jezdění podle grafikonu. Hodinových centrál je poměrně dost, ale chybí malé hodiny do stanic řízené po Loconetu. Zkusil jsem navrhnout, něco na způsob IBIS od DPMB. Vycházím z mého článku o centrálních hodinách na tomto webu.

Stavba staničných digitálnych hodín

DCC | Boris Pecháň, 12.06.2017 (3532 zhliadnutí)

Minule som sa rozhodol si do Bocova postaviť staničné digitálne hodiny. Viem, že tým skôr narodeným sa zafixovali spomienky na klasické ručičkové pri návšteve železničnej stanice, aj keď postupom času už na väčších staniciach začali prerážať zobrazovače Pragotron s preklápajúcimi sa číslami.

index | 15-28 | predchádzajúci | nasledujúci | Celkom 635 článkov