Počet zobrazených článkov: 50 (z celkom 119 nájdených)
Krása nitovaných mostov…
(
Marian , Stanice, 12.02.2008)
Na miestach veľkej prevádzky vlakov a zároveň aj chodcov sa v minulosti pomerne bežne zriaďovali mosty pre peších ponad železničnú trať – takzvané lávky.
Ak aj Vám taký chýba na koľajisku, nechajte sa inšpirovať. Alebo skúsime poprosiť výrobcov leptov?
Viac na stránke KOTP:
Krása nitovaných mostov…
M 131 – fotodokumentácia
(
Marian , Lokomotívy, 31.01.2008)
Na jeseň minulého roku si štyria členovia krúžku kúpili lepty M 131. Dvaja mladí sa hneď pustili do stavby a o chvíľu budú potrebovať k úspešnej dostavbe detaily motoráčika. Myslím, že sa hodia nielen im...
Uholné sklady a nakladač T 174
(
Marian , Rôzne stroje, 25.12.2007)
Tradičný obraz väčších staníc donedávna dotvárali uholné sklady. Aj vo veľkých mestách sa bežne vykurovalo lokálne uhlím a napríklad železničiari mali do ukončenia prevádzky parných lokomotív nárok na deputátne uhlie (deputát - odmena v naturáliach). Dnes, keď lokálne vykurovanie uhlím pomaly zaniká uholné sklady zanikajú tiež. Je ich čím ďalej menej a stretnúť v niektorých oblastiach nákladné auto s uhlím je výnimočné. No nič nám nebráni vyrobiť si takýto sklad ako model.
Námet na železničné vlečky – Pezinok
(
Marian , Priemysel, 11.12.2007)
Na zaujímavé jazdenie na koľajisku, alebo moduloch potrebujete hlavne nákladnú dopravu, ale jazdenie s priebežnými nákladnými vlakmi sa nijak nelíši od jazdenia s vlakmi osobnými. Najviac oživia dopravu vlaky manipulačné a posun na vlečkách.
Výhrevňa na lokálnej trati
(
Marian , Stanice, 04.12.2007)
V dobe kraľovania parných lokomotív bolo nepredstaviteľné, aby sa lokomotíva po práci odstavila iba tak, bez ošetrenia pod holým nebom. Na ošetrenie lokomotívy boli potrebné výhrevne.
Skláreň (priemysel okolo nás)
(
Daniel Martanovič, Priemysel, 22.10.2007)
Netreba chodiť ďaleko od domova aby sme našli objekt pre modelovanie. Ani v tomto prípade som nezašiel ďalej ako 2 km od domu mojich rodičov. V tejto fotozastávke sa pozrieme na skláreň za Bratislavskou mestskou časťou Dúbravka.
Drevená latrína so šopou na lokálnej trati - dokumentácia
(
Marian , Stanice, 16.10.2007)
Latríny už z mnohých staníc zväčša bez náhrady úplne zmizli, ale aby ste si ich mohli postaviť aspoň ako model, prinášam Vám dokumentáciu. Predloha (už nepoužívaná) na zameranie a nafotenie sa nachádza v železničnej stanici Plavecké Podhradie na trati Zohor – Plavecký Mikuláš.
Skladisko z dreva na lokálnej trati - dokumentácia
(
Marian , Stanice, 09.10.2007)
Drevené skladiská už z mnohých staníc úplne zmizli, ale aby ste si ich mohli postaviť aspoň ako model, prinášam Vám dokumentáciu. Predloha na zameranie a nafotenie sa nachádza (v stále horšom stave) v železničnej stanici Plavecké Podhradie na trati Zohor – Plavecký Mikuláš.
Mechanické závory (rampy)
(
Marian , Stanice, 25.09.2007)
Vo svojich článkoch som už viac krát naznačil, že v týchto rokoch prechádza železnica obdobím, keď veľmi rýchlo odchádzajú niektoré historické budovy a zariadenie do výslužby.
Balm / Bix / 020 – fotodokumentácia vozňa
(
Marian , Lokomotívy, 14.08.2007)
Donedávna ich poznali všetci, ktorí cestovali lokálkami. Dnes ich môžete nájsť akurát v múzeu a nové sú iba v ponuke výrobcov modelov. Aby ste ich stavbu zvládli čo najlepšie, prinášame Vám ich fotodokumentáciu.
Silo (priemysel okolo nás)
(
Daniel Martanovič, Priemysel, 09.08.2007)
Ďalšie pokračovanie seriálu o priemysle okolo nás a našich železných ciest. Ako všetko čo uverejňujem(e) aj tento článok sa snaží približiť časť priemyslu, ktorý sa oplatí modelovať na našich modelových koľajiskách.
V tejto časti je fotozastávka na nákladnej časti stanice Bratislava Podunajské Biskupice. Z tejto stanice vedú dve vlečky. Vlečková trať do Slovnaftu, a.s. a vlečka do spoločnosti prevádzkujúca Silo.
M 240 / 820 – fotodokumentácia motorového vozňa
(
Marian , Lokomotívy, 17.07.2007)
Po dvoch lokomotívach pridávam fotodokumentáciu M 240 a neskôr pribudne aj Balm. Motoráky a prívešáky sme začali robiť v TT z leptov fy. HekTTor, takže nám veľmi chýbali podklady. Aby ste prípadne aj Vy ich stavbu zvládli čo najlepšie, prinášame fotodokumentáciu aj Vám .
T 211.0 – fotodokumentácia
(
Marian , Lokomotívy, 12.06.2007)
Po fotodokumentácii lokomotívy T 444.0, pokračujem lokomotívou T 211.0823.
Doplnené o fotodokumentáciu TU 29.0003
Cukrovar
(
Marian , Priemysel, 29.05.2007)
Po podrobnom popise tehelní sa Vám pokúsim predstaviť ďalší námet na továreň, ktorá môže nielen zdobiť Vaše koľajisko/modul, ale môže byť významným vlečkárom s požiadavkou na dovoz a vývoz surovín a produktov.
žst. Tisovec - Bánovo
(
Daniel Martanovič, Stanice, 16.05.2007)
Seriál o Gemerskej trase Brezno - Tisovec by nebol úplný bez tejto staničky, dnes už zastávke. Vďaka zaslaným materiálom od vzdialeného dopisovateľa Zdena Vozára z Brezna Vám môžeme tento seriál skoro dokončiť. Prečo skoro? Lebo aby to bolo úplné je potrebné popísať aj odbočku pri Brezne do tejto časti Slovenskej siete ŽSR. Ale to na budúce...
T 444.0 – fotodokumentácia
(
Marian , Lokomotívy, 15.05.2007)
Poznáte to všetci – máte doma vysnívaný lept, alebo odliatok a začínate modelovať. Avšak o chvíľu zneistiete. Naozaj je tá stupačka (madlo, kľučka...) takto ? Nemá byť naopak ? Ktorý kryt má a ktorý nemá rebrovanie? Podobné otázky sa riešia jednoducho – siahneme do archívu a vytiahneme si fotodokumentáciu.
Železničná stanica Tisovec
(
Daniel Martanovič, Stanice, 03.05.2007)
Cestou z Muráňa sme sa zastavili v Tisovci. Keď už sme tu. :) No túto voľakedy dôležitú stanicu som jednoducho chcel vidieť a navyše plánovali sme sa so synom previesť vláčikom cez sedlo Zbojská do Pohronskej polhory, kde by nás čakala naša mamina s autom.
Miznúce stavby
(
Marian , Stanice, 10.04.2007)
Železnice na Slovensku sa v súčasnosti búrlivo menia. Z pôvodne jednej spoločnosti vznikli tri a tie veľa zabehaných činností obmedzujú, alebo rušia a pomaličky sa rozbehli aj rekonštrukcie hlavných tratí – koridory.
Železničná stanica Muráň
(
Daniel Martanovič, Stanice, 08.04.2007)
Počas mojich potulkách v okolí Tisovca som sa zastavil na chvíľu aj na stanici Muráň. Keďže som obdivovateľ lokálných tratí (a miestami zabudnutých) bol som veľmi potešený. Okrem toho, že mňa a môjho juniora chceli zožrať ovce, vládol tu boží kľud.
Mallorca - Dovolenkový raj pre vláčikára?
(
Daniel Martanovič, Stanice, 01.03.2007)
Ak plánujete (teda Vaša drahá polovička) v lete dovolenku niekde pri mori - môžeme úplne kľudne bez mihnutia oka doporučiť Mallorcu. Najväčší ostrov zo skupiny Baleár. Okrem mora, slnka, pláži a oddychu tam len tak náhodou, čuduj sa svete ...
pozri sa drahá, ako je toto možné - aj tu majú železnicu. A môžem (nie musím) napísať, že aj moja nevláčikarka bola užasnutá. Lepšie ako pláže (teda pre mňa)...
Námety na vlečky – Jedla a Figaro
(
Marian , Priemysel, 27.02.2007)
Vybudovaním Ústrednej nákladnej stanice (ÚNS) v Bratislave a útlmom výroby vo fabrikách v centre mesta (a všeobecným nezáujmom o prepravu po železnici) sa stanica Bratislava – Filiálka stala takmer opustenou. Ustal nakladaco/vykladací ruch na rampách a významný vlečkári buď svoje prevádzky presťahovali (Ferona), zanikli (BEZ, Mlyn Jedľa), alebo suroviny a výrobky vozia po ceste. Osud Filiálky je už zrátaný, koľaje z povrchu zmiznú a ustúpia zástavbe a možno iba v budúcnosti vybudovaná podzemná zastávka bude svojim menom pripomínať túto kedysi významnú stanicu...
Budem sa snažiť postupne podľa schopností a možností predstaviť vlečky z tejto stanice. Mnohé z nich môžu byť dobrou predlohou na modul, či domáce koľajisko.
Industriál
(
Marian , Priemysel, 16.02.2007)
Železnica bez priemyslu by sa pravdepodobne nedostala spod zeme do krajiny. Na začiatku boli koľajnice iba v baniach a až hlad priemyslu po uhlí pravdepodobne vytiahol koľajnice z bane k novým priemyselným komplexom. Doprava ľudí potom rozšírila ponuky železničných prepravcov.
Zbojská - stanička utešená ani ruža
(
Daniel Martanovič, Stanice, 07.02.2007)
Na webe som toho o Gemerských spojkách a najmä trati Brezno-Tisovec čítal veľa. Keď som bol minulé leto na dovolenke na Táloch, rozhodol som sa nahoriť rodinku na krátky výlet aj do tejto oblasti. Cestou z Brezna do Tisovca a ďalej na Muráň (snažili sme sa vyliesť aj na hrad, ale búrka nás - doslova - spláchla naspäť dolu) sme sa zastavili v sedle Zbojská. Z ktorej vedie lesný chodník do rovnomennej staničky.
T 203 Kaluga
(
Marian , Lokomotívy, 30.01.2007)
Začiatkom osemdesiatych rokov vznikol akútny nedostatok malých posunovacích lokomotív pre priemysel. Výroba takýchto vozidiel bola v Československu ukončená ( T 211 a T 212) a tak si priemyselné podniky, ktoré mali vlečky zaobstarávali malé lokomotívy z rôznych zdrojov.
Tehelňa
(
Marian , Priemysel, 16.01.2007)
Zaujímavým námetom na modelové (modulové) koľajisko môže byť továreň, ktorá vyrába tehly, alebo vápno. Staré vápenky, kde sa vyrábalo do cca 1960 kusové vápno systémom práce a použitím podobných pecí pripomínali tehelne. (iba namiesto hliniska mali lom na vápenec). Tento námet nám dovoľuje dokonca skĺbiť normálnerozchodnú trať s úzkorozchodnou.
Námet na vlečku a „malú“ vápenku.
(
Marian , Priemysel, 02.01.2007)
Nedávno (14.12.2006) som išiel na služobnú cestu do Banskej Bystrice, okolo Nitry bolo krásne slnečné počasie a tak som neváhal a zastavil som sa v Žiranoch. V tejto malej dedinke schovanej za Zoborom a Žibricou je pomerne malá vápenka. Vápenec z lomu si dopravuje nákladnou lanovkou a časť produktov odosielajú železnicou. Svojou veľkosťou je ideálna na malé koľajisko, alebo modul. Samozrejme, že ak nechceme robiť lanovku, môžeme dopravu vápenca riešiť dopravníkovým pásom, alebo úzkorozchodnou železničkou.
Kameňolom - Kraľovany a st. Párnica
(
Daniel Martanovič, Stanice, 31.12.2006)
Dnes otváram seriál inšpirácií na dovolenkové miesta v roku 2007. Na začiatok niečo z náško krásneho Slovenska - zastávky na ceste na Oravu. Prvá bola hneď za Kraľovanmi - ako náhle vlak vyjde z tunela - je starý kameňolom. Druhá zastávka bola na stanica Párnica.
Hľadanie buldozéra...
(
Marian , Rôzne stroje, 19.12.2006)
Tak, ako na iných stavbách (socializmu), ani na stavbe železnice po druhej svetovej vojne nesmeli chýbať buldozéry. Asi najrozšírenejším bol Stalinec.
Staronová pomôcka
(
Peter Meszároš, Skutočná železnica, 01.12.2006)
Kedysi dávno sme tu mali pomôcku na výpočet kontrolnej číslice. Dnes som ju oprášil a znova máte možnosť si vypočítať alebo overiť kontrolnú číslicu pomocou tejto
pomôcky. Pripomienky sú vítané.
Stanica Klobouky u Brna
(
Daniel Martanovič, Stanice, 06.10.2006)
Počas mojej návštevy mojej druhej polovičky rodiny na Morave som sa musel ako vždy zastaviť niekde pri koľajniciach. Tento krát to bola stanička v meste "Klobouky u Brna" - správne foneticky treba čítať KLOBÓÓÓÓKY aby ste zapadli do regiónu :) Túto staničku dávam do pozornosti aj tím modelárom, ktorí by chceli začať s nejakým malým projektom na modulovke.
Hodruša po troch rokoch
(
Marian , Priemysel, 28.09.2006)
Po troch rokoch ma znovu moje túlavé boty priviedli do Hodruše a tak som znovu navštívil banskú železničku. Tento krát som ale začal obhliadku zdola od výsypníkov a nafotil som pár detailov, ktoré som vtedy nepofotil. Pri prehliadke som mal ale pocit, že sa niekde zastavil čas. Nebyť o tri roky staršieho môjho syna by som mohol fotky z oboch návštev zmiešať...
Most na Filiálke - smútočné oznámenie
(
Marian , Skutočná železnica, 20.09.2006)
Začiatkom septembra po dlhej a vyčerpávajúcej chorobe nás navždy opustil oceľový nitovaný most pre peších nad železničnou stanicou Bratislava - Filiálka. Posledná rozlúčka so stanicou a odvoz do stále hladných vysokých pecí sa uskutočnila v piatok 08.09.2006. Prežil zúrenie prvej aj druhej svetovej vojny, prežil socializmus, ale pamiatkam nežičiaci dnešok neprežil. Česť jeho pamiatke!
Lednicko-Valtický areál trochu inak
(
Daniel Martanovič, Stanice, 19.08.2006)
V Ledniciach bol znás asi už každý. Tento prekrásny kraj som navštívil už niekoľko-krát. Keď manželka pred mesiacom vyhlásila, že ideme na výlet do Ledníc, mala predstavu "rodinného výletu", kde všetci chodia kam "chcú", teda kam ona zamiery. Našťastie po 17:00 už bola naplnená zážitkov a mohli sme si ísť so synom kam sme chceli my - teda na stanicu. Kam inam....
Horehronské (takmer) Perpetum mobile
(
Marian , Skutočná železnica, 06.07.2006)
Horehronie je tradične veľkým zdrojom dreva a tak sa už oddávna hľadali spôsoby ako drevo nielen dopraviť spotrebiteľom, ale ho aj predspracovať na polotovary. Po vyriešení dopravy suchým spôsobom (železnicou a nie plavením), aj tu začali vznikať väčšie píly. Jedna takáto píla vznikla aj v Čiernom Balogu – časť Jánošovka.
Námet na modul jednoduchej stanice, alebo
Trenčianske Jastrabie a Plavecké Podhradie
(
Marian , Skutočná železnica, 13.06.2006)
Po skúšobnej stavbe medzistaničného modulu často staviteľ začína premýšľať nad stavbou stanice. Na stretnutiach závistlivo pozerá na veľké krásne prepracované stanice a doma listuje časopismi a kreslí a kreslí. Potom nastupujú rôzne otázky - zmestí sa mi zložená do auta?, mám ju doma kde uložiť?, koľko času mi zaberie stavba?, dokončím ju vôbec? atď.
Námet na „chemickú vlečku“
(
Marian , Priemysel, 06.06.2006)
Jednoduchý námet na železničnú vlečku na modelovom koľajisku je firma obchodujúca s chemickými produktmi. Takáto vlečka sa napríklad nachádza v Pezinku v „dolnej tehelni“.
Pozemná lanovka v Bratislave
(
Marian , Skutočná železnica, 29.05.2006)
Pri počutí slovného spojenia pozemná lanovka sa väčšine ľudí vybaví lanovka na Hrebienok vo Vysokých Tatrách. Ale v Bratislave? Je pravda, že o pozemnej lanovke v Bratislave na hrad sníval minulý župan kraja, ale inak možno iba pár ľudí vie, že nákladná pozemná lanovka funguje už dobrých pár desaťročí v Rušňovom depe Bratislava Hlavné.
Námet na nakladaciu rampu sypkého materiálu, alebo Červená Skala
(
Marian , Skutočná železnica, 20.05.2006)
Pri stavbe koľajiska, alebo modulu mnohí riešia dilemu, čo v staniciach nakladať (aby mali čo voziť) a aký veľký a zložitý objekt by bola nejaká továreň. No existuje aj iné riešenie. Nemusí to byť zrovna továreň, kde sa vo veľkom nakladajú vozne
Minulosť a súčasnosť v Hronci.
(
Marian , Skutočná železnica, 14.11.2005)
Od dopisovateľa Mariána Paulíniho:
Tento víkend na mňa dýchla minulosť. To isté miesto, ten istý „šrot“ – rozdiel medzi udalosťami je 22 rokov. V skratke - čosi je síce historické, ale je to staré, nepotrebné, nekompletné a preto sa TO legálne posiela do šrotu. Tak aké emócie a aké protesty?
Likvidácia Čiernohronskej železničky?
(
Marian , Skutočná železnica, 02.11.2005)
Od dopisovateľa Mariána Paulíniho alias Pavúka:
Motto: čiernohronská železnica vznikla z popudu a práce mladých ľudí celého Československa po zrušení Hroneckej lesnej železnice. Stala sa symbolom mládežníckeho hnutia za ekológiu a novú životnú filozofiu na Slovensku.
5.10.2005 začali v stanici Hronec s fyzickou likvidáciou...